Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Cenu elektřiny a plynu si krátce zafixujte a nebojte se změnit dodavatele, shodli se odborníci ze srovnávačů

22.11.  |  Lucie Mečířová

Na prahu zimy letos nejsou ceny plynu a elektřiny pro české spotřebitele tak vysoké a rozkolísané jako v minulých letech, předvídat jejich další vývoj je však vzhledem k nejisté situaci ve světě složité. Zeptali jsme se proto odborníků s přehledem o trhu, jaký je ideální postup. Shodli se, že na rozdíl od spotových produktů se vyplatí krátkodobá fixace. A kdo má ještě smlouvu uzavřenou za situace, kdy původní dodavatel zkrachoval, měl by si srovnat nabídky a nebát se dnešního dodavatele změnit.

Eurozóna na cestě ke stagnaci

25.05.  |  Jaroslav Brychta

Nejhorší od roku 1995, kdy se začalo s jeho měřením. Takový je výsledek HDP za první tři měsíce roku 2009 v případě skupiny zemí eurozóny.

Co týden dal?

22.05.  |  Karel Pospíšilík

Každý využívá krize po svém, americká politická elita k prosazení větší regulace kreditních karet nebo zavedení přísnějších norem emisí aut. V Česku se potvrdila menší aktivita developerů ...

Stress test amerických bank. Je úleva z jeho výsledků na místě?

18.05.  |  Jaroslav Brychta

Optimismus se kterým obchodníci začátkem května výsledky stress testu přijaly, nemusí mít dlouhého trvání. Stejně tak jako překotné zisky akcií finančních institucí, které od března táhnou růst akciových indexů napříč celým světem.

Co týden dal?

15.05.  |  Michal Ruml

Česká ekonomika padá o 3,4 %, německá o 3,8 % a slovenská dokonce o rekordních 5,4 %. Propady HDP za první čtvrtletí 2009 jsou výrazně vyšší než předpoklady analytiků. Více v našem článku.

Evropská ekonomika klesá, ECB poprvé nakoupí soukromé dluhopisy

15.05.  |  Zdeněk Strmiska

Recese těžce zkouší Evropu. Podle odhadů se v roce 2009 propadne HDP unie o 4 %, v Irsku a Pobaltí o 10 %. Nezaměstnanost a deficity veřejných rozpočtů porostou.

Světové akcie znovu rostou. Dobrá zpráva to však není

13.05.  |  Jaroslav Brychta

Poslední dva měsíce přinesly na světové finanční trhy návrat optimismu, když se banky ve Spojených státech i v Evropě znovu dokázaly dostat do zelených čísel a americká ekonomika začala vykazovat první známky stabilizace.

EU - zápis do katastru je v Česku levný, ale trvá dlouho

11.05.  |  Petr Gola

Každý nový majitel nemovitosti v Česku potřebuje doklad, že koupená nemovitost je již jeho osobním vlastnictvím – tj. výpis z katastru nemovitostí. Stejná situace je samozřejmě i v ostatních členských zemích EU.

Co týden dal?

07.05.  |  Tomáš Skolek

Česká národní banka opět snížila úrokové sazby. Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku naopak stoupla na 5,8 procenta. Další události uplynulého týdne vám přináší náš pravidelný souhrn.

Zákonná dovolená – v USA žádná, v Dánsku 30 dní

04.05.  |  Petr Gola

Nároky na zaměstnance ve všech zemích světa rostou. Únava z práce postihuje čím dál více zaměstnanců.

Kam půjde kurz české koruny?

04.05.  |  Jaroslav Brychta

Březen a duben byly pro českou korunu úspěšné měsíce. Dokáže však získané pozice udržet? Můžeme očekávat ještě další zpevňování?

Co týden dal?

30.04.  |  Lukáš Pololáník

Prognózy vývoje světových ekonomik se čím dál tím více propadají do červených čísel, v řádu desítek procent v meziročním srovnání padají zisky předních světových firem. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Co nám řeknou akcie a důvěra?

30.04.  |  Karel Pospíšilík

Budoucí ekonomický vývoj můžeme odvodit i z akciových indexů a indikátorů důvěry spotřebitelů a podnikatelů. Blýská se podle těchto ukazatelů na lepší časy?

Jak poznáme, že bude lépe?

29.04.  |  Karel Pospíšilík

Žádný analytik není v současnosti schopen říct, kdy přesně skončí ekonomická recese. Přesto lze ekonomický vývoj předpovídat sledováním některých ekonomických ukazatelů.

Banky hlásí návrat k zisku. Optimismus však není na místě

27.04.  |  Jaroslav Brychta

Banky se i přes na první pohled dobrá čísla, ani zdaleka nedostaly z problémů ven. A proto je stále docela možné, že jejich hospodářské výsledky v průběhu dalších čtvrtletí usadí velmi pozitivní sentiment na finančních trzích zpět do tvrdé reality.

Veřejné dluhy ve světě – Česko si zatím stojí dobře

27.04.  |  Petr Gola

Státní dluh Česka činil na konci roku 2008 téměř 1000 miliard korun. Na každého Čecha (včetně důchodců a kojenců) tak připadá téměř 96 tisíc korun...

Co týden dal?

24.04.  |  Lukáš Pololáník

Odhady MMF negativně hodnotí vývoj ekonomiky jak v Česku tak i ve světě. Světová ekonomika letos klesne asi o 1,3 procenta - nejhůře od druhé světové války, česká ekonomika zaznamená hluboký propad a HDP se sníží o 3,5 procenta.

Vyřizujeme doklady: Řidičský průkaz

24.04.  |  Michal Ruml

Stále více lidí si nedovede svůj každodenní život bez auta představit. Řadu z nich však čeká povinnost si své řidičské průkazy vyměnit, nebo si obstarat před dovolenou jeho mezinárodní formu.

Bude ještě hůř? Ekonomové a politici promluvili

24.04.  |  Tomáš Skolek

Na Finančním fóru Zlaté koruny se hovořilo o krizi ze všech stran. Ekonomové, politici i zástupci firem se zabývali současnou ekonomickou situací a cestami z hospodářských potíží. Přinášíme vám nejzajímavější názory. 

Vyřizujeme doklady: Občanský průkaz

23.04.  |  Michal Ruml

Občanský průkaz slouží jako základní identifikační doklad občanů ČR. Navíc po našem vstupu do EU se jeho působnost rozšířila i do všech členských zemí unie. Přečtěte si jak ho vyřídit.

Kde nákup nemovitosti nejvíce „nese“?

21.04.  |  Petr Gola

Ekonomické problémy domácích ekonomik všech vyspělých zemí světa se samozřejmě odrazily i na ceně bytů a pozemků.

Špatné zprávy z Evropy a Asie, dobré zprávy pro dolar. Ten zatím zůstává silný

20.04.  |  Jaroslav Brychta

Dolar těží z obav, že by recese v ostatních zemích mohla být delší, než v USA. Kvůli jejich závislosti na poptávce ze Spojených států, tak dolarové nákupy kvetou.

Co týden dal?

17.04.  |  Michal Ruml

Současná globální recese bude neobvykle dlouhá a obtížná a oživení pomalé. Nová analýza MMF totiž ukazuje, že recese spojené s finanční krizí, jako je ta současná, jsou mnohem vážnější. Více v našem pravidelném přehledu zpráv a událostí.

Ztracená dekáda číslo dvě v Japonsku klepe na dveře

16.04.  |  Jaroslav Brychta

Země, která si v devadesátých letech prošla takzvanou ztracenou dekádou, se po exportem taženém oživení z minulých let nachází na prahu dalšího období naplněného stagnací.

Co týden dal?

10.04.  |  Tomáš Skolek

Uplynulý týden odhalil další ekonomické statistiky. Tentokrát vzrostla nejen míra nezaměstnanosti ale i inflace. Naději přinesla však zpráva o vozu indické automobilky Tata Motors, který půjde pořídit za 40.100 korun.

ITIC - průkaz učitele s řadou výhod

10.04.  |  Lukáš Pololáník

Karty ISIC a ALIVE jsou určeny studentům a mladým lidem. Sérii karet doplňuje ITIC, která je určena učitelům, a také skýtá svému držiteli celou řadu výhod.

ALIVE - slevy pro mladé

09.04.  |  Lukáš Pololáník

Studenti mohou čerpat spoustu slev díky kartě ISIC. Co když ale už nejsem student? Je tu alternativní možnost v podobě karty ALIVE, která mladým lidem nabízí podobné možnosti jako ISIC studentům.

ISIC - pro studenty už téměř nepostradatelný

08.04.  |  Lukáš Pololáník

Karta ISIC pro studenta představuje nejen spoustu slev a výhod, ale je to především jediný celosvětově uznávaný doklad, který deklaruje statut studenta.

Maďarský problém - dluhy

07.04.  |  Zdeněk Strmiska

Nejzadluženější země východní Evropy byla nucena jako první vyhledat pomoc mezinárodních organizací. A teď je navíc paralyzována politickými problémy.

Japonsko prohrálo nad deflací, ale co svět?

06.04.  |  Roman Dvořák

Deflace není světovým problémem. Globální ekonomika nad ní zatím vede. Tento boj ovšem vyhraje teprve, až se úrokové sazby a ceny finančních aktiv začnou opět zvedat.

Co týden dal?

03.04.  |  Karel Pospíšilík

Pokračuje další vlna boje s ekonomickými problémy, ECB snížila úrokové sazby na nové minimum 1,25 procenta, rovněž dojde k navýšení prostředků Mezinárodního měnového fondu o 500 miliard dolarů na celkových 750 miliard.

Výkon ekonomiky a krize automobilového průmyslu

28.03.  |  Ivana Valová

Důsledky finanční krize, která se překlopila v krizi ekonomickou, jsou dnes jasně zřetelné i v České republice. Mezi nejpostiženější, a v určitém ohledu nejrizikovější, sektory patří automobilový průmysl.

Co týden dal?

27.03.  |  Michal Ruml

Česká vláda padla, premiér Topolánek v Evropském parlamentu tvrdě kritizoval opatření USA v boji proti ekonomické recesi a další finanční novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdením souhrnu.

Pokles důchodového majetku není problémem

27.03.  |  Roman Dvořák

Majetek, který si Američané odkládají stranou na důchod, klesl v roce 2008 o čtvrtinu. Jak závažný je tento propad v souvislosti s poklesem americké ekonomiky?

Kuzaj: Můžeme pomoci svými zkušenostmi s podobnými krizemi

23.03.  |  Karel Pospíšilík

Máme ze své 130ti leté existence zkušenosti s devíti podobnými cykly, řekl pro Finance.cz Leslaw Kuzaj, regionální ředitel General Electric pro střední Evropu.

Co týden dal?

20.03.  |  Lukáš Pololáník

Stát by si mohl podle Kalouska od domácností v příštích letech půjčit až 140 mld. Kč. Ministerstvo financí již zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy, když v aukci prodalo tyto cenné papíry za 20 mld., přičemž zájem byl ještě větší.

Britská libra obětí problémů domácích bank a slábnoucí ekonomiky

17.03.  |  Jaroslav Brychta

Na libru naplno dolehla krize na trhu s bydlením, agresivní uvolňování měnové politiky ze strany Bank of England a také propad domácí a zahraniční poptávky.

Co týden dal?

13.03.  |  Tomáš Skolek

Česká koruna se dostala na nejsilnější úrovně od počátku roku, což společně s úrovní mezd za uplynulý rok nepatrně tlumí negativní zprávy o stále zřejmějším příchodu ekonomické recese.

Okamura: V tuto chvíli se o zdražování již zakoupených zájezdů v žádném případě neuvažuje

13.03.  |  Lukáš Pololáník

Ti, kdo čekali na odškodnění za zkaženou radost z dovolené, se ho v tomto volebním období skoro jistě nedočkají, uvedl mimo jiné Tomio Okamura pro Finance.cz.

Když vám dovolená nepřinese radost

12.03.  |  Lukáš Pololáník

Od dovolené každý očekává, že si odpočne, načerpá nové síly a že si ji prostě celkově užije. Co když ale neprobíhá všechno podle vašich představ? Více se dozvíte v našem článku.

Letošní dovolená bude dražší

11.03.  |  Lukáš Pololáník

Kam se chystáte letos v létě na dovolenou? Už máte vybráno nebo teprve budete plánovat? Najdou se i tací, kteří tento „luxus“ budou muset letos odepřít.

Tisknutí nových peněz aneb Z krize do krize

10.03.  |  Jaroslav Brychta

Centrální banka se může snažit podpořit ekonomiku i tím, že začne snižovat dlouhodobé úrokové sazby vykupováním cenných papírů, což je ekvivalent tisknutí nových peněz. Skutečně se dá krize vyřešit u tiskařského stroje?

EUR: Bezpečný přístav nebo čekání na nehodu?

09.03.  |  Radim Dohnal

Je možné, aby se měnový pár EUR/USD dostal na hodnotu 0,95 a pak na 1,30? Tedy můžeme očekávat, že dolar bude silnější než euro?

Co týden dal?

06.03.  |  Lukáš Pololáník

Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,5 procenta, nejníže ve své desetileté historii. Více v našem pravidelném týdenním přehledu...

Letos se budou už posedmé udílet Zlaté koruny

06.03.  |  Jaroslav Brož

Do sedmého ročníku prestižní Zlaté koruny mohou od 2. března přihlašovat své produkty banky, pojišťovny a další finanční společnosti. Odborníci a široká veřejnost rozhodnou o tom, které finanční produkty budou letos nejlepší.

Kde pobírají občané penzi nejdéle?

04.03.  |  Petr Gola

V EU dochází k posouvání věkové hranice pro odchod do důchodu. Hlavním důvodem je stárnutí obyvatelstva a prodlužování délky života.

Lotyšský problém jménem euro

02.03.  |  Jaroslav Brychta

Ještě donedávna bylo Lotyšsko nejrychleji rostoucí zemí Evropy a výstavní skříní prosperity s dvouciferným meziročním růstem HDP. V roce 2009 se však lotyšská ekonomika nachází ve slepé uličce na okraji propasti...

Co týden dal?

27.02.  |  Karel Pospíšilík

V zahraničním tisku se podle ČNB objevují zkreslené zprávy o české ekonomice. Proti stereotypu považovat východoevropské země za jeden blok jde Standard & Poor's, podle níž se ČR vyrovná s recesí lépe než ostatní země tohoto regionu.

Kolik stojí evropské zaměstnavatele hodina práce?

26.02.  |  Petr Gola

Pro mnoho evropských zaměstnavatelů jsou mzdové náklady nejvýznamnější nákladovou položkou a každé zvýšení či snížení mezd je ve „výsledovce“ znát.

Střední a východní Evropa se připravuje na druhý náraz krize

23.02.  |  Jaroslav Brychta

Ještě donedávna finanční krizí nijak výrazně zasažený region střední a východní Evropy se v roce 2009 zřejmě bude muset vypořádat s nárazem číslo dvě, který už bude daleko obtížněji stravitelný. Do problémů se mohou dostat i banky v eurozóně.

Krize drtí východoevropské ekonomiky

21.02.  |  Zdeněk Strmiska

Dvacet let po změně hospodářství z centrálního plánování na svobodný tržní systém poznali východoevropané další stinnou stránku kapitalismu: hospodářskou recesi...

Co týden dal?

20.02.  |  Michal Ruml

Tento týden se nesl ve znamení balíků na podporu krizí sužované české ekonomiky. Své návrhy představila jak vláda, tak i opoziční ČSSD. Nejen o tomto tématu se dočtete v našem týdenním souhrnu.

Ekonomické výhledy: Výše úrokových sazeb

20.02.  |  Tomáš Skolek

Výše úrokových sazeb ovlivňuje každého člověka – spotřebitele, který nakupuje občas na úvěr. Zeptali jsme se osobností bankovního světa, jak vidí jejich vývoj.

Ekonomické výhledy: Délka ekonomické recese

19.02.  |  Tomáš Skolek

Jak dlouho bude trvat recese v české ekonomice? O kolik poklesne HDP v roce 2009? Dočkáme se v 2010 obratu k lepšímu? Přinášíme vám predikce odborníků na slovo vzatých.

Ekonomické výhledy: Kurz koruny k euru a dolaru

18.02.  |  Tomáš Skolek

Patříte k těm, co se ptají na další pravděpodobný kurz koruny k euru a dolaru? Přinášíme vám názory odborníků, kovaných v této problematice.

Pomohou české ekonomice keynesiánské impulsy?

17.02.  |  Šárka Grigarčíková

Říká se, že současná ekonomika trpí nedostatečnou poptávkou. Měl by stát více utrácet? Je teoretický ekonomický koncept - keynesiánství, který stimulaci poptávky doporučuje, tzv. mimo mísu reality?

EU: inflace v roce 2008 byla vysoká

16.02.  |  Petr Gola

V posledních letech vykazovaly členské země EU nízkou inflaci, v roce 2008 tomu však bylo jinak, ceny v členských zemích Evropské unie vzrostly v prosinci 2008 o 3,7 % oproti prosinci 2007

Plán USA na finanční stabilitu aneb další krok vedle

16.02.  |  Jaroslav Brychta

Sotva měsíc u moci je nová americká administrativa a již v rámci boje s finanční krizí dokázala rozhodnout o přerozdělení stovek miliard, ba dokonce několika bilionů dolarů. Jaký je plán Spojených států na boj s finanční krizí a proč nemůže fungovat?

Co týden dal?

13.02.  |  Tomáš Skolek

Uplynulý týden se nesl ve zprávách z ekonomik. V Česku je jistý nárůst nezaměstnanosti na 6,8 %, který rozpouští zbývající pochyby o ekonomické recesi. Útlum hospodářství hlásí už i Francie, o Německu ani nemluvě.

Perspektivy růstu: Čekají nás tři slabé roky?

11.02.  |  Radim Dohnal

Tou skutečně velkou otázkou těchto dní je: Budeme mít deflaci nebo inflaci? Domníváme se, že rok 2009 bude rokem deflace, ale že rostoucí zásoby peněz zabrání pádu cen na dlouhou dobu a vyústí v inflaci do roku 2010.

Nová bublina na obzoru. Americký FED přitvrzuje

09.02.  |  Jaroslav Brychta

Současná snaha Fedu řešit finanční krizi přichází s něčím, vůči čemu bledne i Greenspanova expanze z let 2001 - 2004.

Minimální mzda ve světě

09.02.  |  Petr Gola

Ve všech mimoevropských členských zemích OECD je zákonem stanovena minimální mzda (v USA dokonce od roku 1938). Kde na světě je minimální mzda nejvyšší?

Co způsobilo rekordní růst cen v roce 2008?

07.02.  |  Zdeněk Strmiska

Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2008 míra inflace 6,3 %, což je nejvíce za posledních deset let. Máme se obávat dalšího výrazného růstu i letos? Proč byl loni tak vysoký?

Co týden dal?

06.02.  |  Lukáš Pololáník

Hospodářská komora očekává, že se hospodářství v ČR letos propadne do recese. S tím souvisí i rozhodnutí bankovní rady ČNB, která snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba tak klesla z 2,25 na 1,75 %.

Růst čínského HDP: 0 %?

05.02.  |  Radim Dohnal

Čína se v roce 2009 dostane nejblíže recesi. Exportem poháněná odvětví čínské ekonomiky budou značně poškozena volným pádem ekonomické aktivity v USA.

Vládní zadlužování není řešením finanční krize

04.02.  |  Jaroslav Brychta

Světová finanční krize, která o sobě dala poprvé vědět již v polovině roku 2007 a která naplno vypukla v minulém roce, se plynule přelila do roku 2009, který se bude moci “chlubit“ přívlastkem rok zadlužování.

EU: Země s kratším pracovním týdnem jsou produktivnější

04.02.  |  Petr Gola

Kdo pracuje méně hodin za týden, stihne toho za hodinu udělat podstatně více. Nejvyšší produktivitu práce v EU mají země s nejkratším pracovním týdnem. Země s nižší produktivitou si snížení pracovních hodin jednoduše nemůžou dovolit.

Co týden dal?

30.01.  |  Karel Pospíšilík

Hypermarkety a diskontní prodejny zvýšily v loňském roce tržby, obchodníci více a více využívají krize pro reklamní účely, zahraniční průmyslové společnosti zveřejňují propady svých zisků, to a mnohem víc přinesl tento týden.

Jak „šlapou“ evropské ekonomiky?

26.01.  |  Petr Gola

Výkonnost české ekonomiky (měřeno HPD na obyvatele) je na 80 % Evropské unie a jsme na tom nejlépe ze všech východoevropských zemích a lépe než Portugalsko či Malta. S velikým náskokem je nejvýkonnější lucemburská ekonomika.

Co týden dal?

23.01.  |  Michal Ruml

Ekonomická recese se v Evropě stále více prohlubuje, Česko nevyjímaje. Listopadová čísla o průmyslových zakázkách jsou toho zjevným důkazem. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Nezaměstnanost v USA největší za posledních 16 let

21.01.  |  Jaroslav Brychta

Nejhorší za posledních 16 let. Taková je situace na americkém pracovním trhu, který jen v roce 2008 přišel téměř o 2,6 mil. pracovních míst. A bude hůř.

Nezaměstnanost ve světě roste, kde se zastaví?

19.01.  |  Petr Gola

Míra nezaměstnanosti v členských zemích OECD byla na konci listopadu loňského roku 6,5 %, což je o 0,1 % více než na konci října a dokonce o 0,8 % více než v listopadu 2007.

Co týden dal?

16.01.  |  Tomáš Skolek

I druhý týden roku 2009 se nesl ve znamení stále nedořešeného sporu o plyn. Rusko obviňuje Ukrajinu, Ukrajina obviňuje Rusko a Slovensko už zažilo opravdovou plynovou krizi. V Česku máme zatím naštěstí zásoby. 

Česká koruna v roce 2009

14.01.  |  Jaroslav Brychta

Otevírá se české koruně prostor k růstu vzhledem ke zklidňování obav na světových finančních trzích? Jakého vývoje bychom se mohli dočkat v roce 2009?

Fajkus: Trh s bydlením dostane letos plný zásah

13.01.  |  Tomáš Skolek

S ohledem na stav globální ekonomiky i časový posun vývojových trendů na ose USA – Evropa – ČR, by realitní trh mohl být z nejhoršího venku někdy koncem dekády, uvedl Jiří Fajkus v rozhovoru o trhu s bydlením.

Největší ekonomická svoboda? Hongkong a Singapur!

12.01.  |  Petr Gola

Od roku 1995 sestavuje The Heritage Foundation ve spolupráci s Wall Stree Journal index ekonomické svobody ve světě. První dvě místa se během čtrnácti let nezměnila ...

Co týden dal?

09.01.  |  Lukáš Pololáník

Ani v úvodu roku nejsme ochuzeni o spustu zajímavého dění. V uplynulém týdnu jsme mohli sledovat postupný růst sporu mezi Ruskem a Ukrajinou, potažmo mezi podniky Gazprom a Naftogaz. Výsledkem jsou omezené dodávky plynu pro Evropu.

OECD: sazba daně od 0 % do 52 %

05.01.  |  Petr Gola

Sazby daně z příjmu fyzických osob v EU posledních letech klesají, přesto jsou nejvyšší na světě. Vždyť v Nizozemí je horní sazba daně dokonce 52 %, v Belgii a Rakousku 50 %.

Co týden dal?

02.01.  |  Karel Pospíšilík

Poslední týden uplynulého roku svět sčítal škody finanční krize a předpovídal dění v příštím roce. Akciové indexy zaznamenaly ve světě historické poklesy v důsledku světové krize, české podniky ale její plný dopad očekávají až v letošním roce.

Vánoce s Velkou depresí nesrovnávejme

02.01.  |  Roman Dvořák

Současná finanční krize si vysloužila již nejedno přirovnání k Velké depresi z třicátých let. Letošní vánoce ale ani v nejmenším nepřipomínaly ty, které naši předchůdci slavili před zhruba osmdesáti lety.

Povánoční slevy? Není všechno zlato, co se třpytí

30.12.  |  Michal Ruml

K Vánocům dnes už nepatří jen klid a pohoda, ale i shon a nervozita spojené s nákupy dárků. A od nákupů si neodpočineme ani po vánocích - začínají totiž útočit vánoční výprodeje.

Kde se žije nejlépe?

29.12.  |  Petr Gola

Životní podmínky jsou v Evropě velmi vysoké. Dokumentují to nejenom ekonomické ukazatele, ale taky bezpečnost, vzdělanost obyvatel, lékařská péče či styl bydlení či čas věnovaný zábavě.

Co týden dal?

19.12.  |  Michal Ruml

Centrální banky hromadně snižují úroky, automobilky přerušují provozy a hlásí rekordní poklesy prodejů - to všechno jsou projevy ekonomické recese, která nás patrně bude provázet celý příští rok.

Česko: Finanční krize či ekonomická recese?

19.12.  |  Šárka Grigarčíková

Česká ekonomika je v koncích. Systém se hroutí. Příští rok bude nejhorší od roku 2002. Takové a podobné výlevy slyšíme všude kolem. Ve skutečnosti se budeme mít minimálně určitě lépe než předloni.

Rusko: konec skvělých časů?

13.12.  |  Zdeněk Strmiska

Po putinovské éře charakteristické silným růstem ekonomiky se Rusko znovu dostává do problematické situace. Klesá totiž poptávka po surovinách, největším to exportním artiklu Ruska.

Co týden dal?

12.12.  |  Karel Pospíšilík

K americké a německé vládě se připojila i vláda švédská, která chce podpořit místní výrobce automobilů. Nejvýraznější tuzemskou zprávou je bezesporu schválení novely zákona o dani z příjmů sněmovnou.  

Nejrychleji roste ekonomika Arménie

08.12.  |  Petr Gola

Za posledních 5 let vykázala nejvyšší nárůst hrubého domácího produktu na světě Arménie. Přes 10% hranice se ještě dostala Čína a Lotyšsko.

Finanční krize zbavila americkou centrální banku kontroly nad úrokovými sazbami

06.12.  |  Jaroslav Brychta

Ještě donedávna nemyslitelné se stalo skutečností. Fed začíná s politikou kvantitativního uvolňování. Ta využívá jiné nástroje než ovlivňování ceny peněz.

Co týden dal?

05.12.

Uplynulý týden byl především ve znamení dalšího snižování základních úrokových sazeb. Sazby snížíla nejen Evropská centrální banka, ale i Británie a Švédsko. Hlavním důvodem byl strach z nevyhnutelné ekonomické recese.

Kde se za průměrnou mzdu žije nejlépe?

01.12.  |  Petr Gola

Příjmy v západní Evropě jsou podstatně vyšší než v Česku a dalších východoevropských zemích. Zboží a služby jsou zde však taky dražší…

Čína: Recese nebo krize?

01.12.  |  Craig Russell

Během několika minulých měsíců jsme byli svědky vůbec největšího spojeného úsilí v historii o záchranu světové ekonomiky. Jakou roli hraje v tomto období Čína? Zásadní.

Rusko ve slepé uličce. Finanční krize tvrdě doléhá i na něj

29.11.  |  Jaroslav Brychta

V srpnu tomu bylo přesně deset let poté, co ruská vláda vyhlásila zmražení svých závazků a splátek zahraničního dluhu, což bezprostředně vedlo k prudké devalvaci ruského rublu, kolapsu finančního systému a masivní inflaci.

Co týden dal?

28.11.  |  Karel Pospíšilík

Pokud si někdo z nás myslel, že už hůř nemůže být, tak ho zpráva OECD z tohoto týdne vyvedla z omylu. Hlavu z písku tak vytáhli i domácí politici, kteří donedávna tvrdili, že Česku nic nehrozí, a na MF se začal připravovat krizový plán ...

Centrální bankéři v ofenzivě. Úrokové sazby prudce klesají

22.11.  |  Jaroslav Brychta

Úrokové sazby na celém světě si procházejí v posledních dvou měsících nebývalou bouří, když se centrální banky snaží tlumit dopady finanční krize na reálnou ekonomiku...

Co týden dal?

21.11.  |  Tomáš Skolek

Japonsko se definitivně propadlo do recese. Americké, německé i čínské automobilky volají o pomoc. Postižený Island ji dostane od sousedních severských států i MMF. Další novinky končího týdne v našem souhrnu zpráv a událostí.

Hledat energii, která zlevní? Zkuste to!

21.11.  |  Karel Pospíšilík

Nejen elektrická energie a zemní plyn, ale i voda, uhlí a dřevo odlehčí našim peněženkám. Ale o kolik?

Bude se zlevňovat plyn?

20.11.  |  Lukáš Pololáník

Nikoho dnes příliš nepřekvapí, když se z médií doslechne o obligátním zdražování energií jako jsou plyn nebo elektřina. Je ovšem možné, že se můžeme od počátku nového roku dočkat zlevnění plynu. Jak se bude v příštím roce vyvíjet jeho cena?

Evropané jsou bohatší a žijí déle

19.11.  |  Petr Gola

Životní podmínky k životu v Evropské unii se zlepšují, což dokazuje nejenom každoroční růst reálné mzdy, ale i prodlužování lidského věku. Dnešní novorozenci mají velkou šanci se dožít podstatně vyššího věku než jejich prarodiče.

Co týden dal?

14.11.  |  Michal Ruml

Německo se definitivně propadá do recese, americká a švédská vláda převzaly kontrolu nad dalšími bankami, sněmovna odsouhlasila zvýšení pojištění vkladů v českých bankách a další novinky končího týdne v našem souhrnu zpráv a událostí.

Podíl ratingu na současné finanční krizi

13.11.  |  Ivana Valová

V souvislosti se současnou situací na finančních trzích jsou ratingové agentury kritizovány za údajný podíl na světové finanční krizi. Opět se tedy otvírá otázka korektnosti a spolehlivosti ratingů.
1 9 16 22 23 24 25 26 27 28 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz