Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

26.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, příroda začíná zelenat a tažní ptáci se již pomalu vracejí z Afriky, obchody jsou plné zajíčků a kuřátek. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy?

Víte, jaká jsou rizika práce na černo? Inspekce práce udělila za nelegální práci pokutu přesahující 190 milion korun

02.03.

Nemalá část populace stále vykonává práci na černo s vidinou pomyslných výhod. Pozitivním faktem je to, že tento trend u občanů České republiky postupně klesá. Pořád se ale ČR potýká s velkým počtem cizinců, kteří nemají pracovní vztah ujednán patřičnou smlouvou. Jaká všechna rizika se pojí s prací na černo?

Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?

02.03.  |  Lucie Mečířová

O jaké sociální dávky mohou žádat Ukrajinci prchající před válkou? A mají na to samé nárok i rodiny žijící v Česku, kterým otec odjel bojovat do války?

Zítra sirény kvůli válce na Ukrajině nezazní. Víte co dělat, když zazní?

01.03.  |  Redakce

Když se první středu v měsíci rozezvučí sirény, mnozí z nás tomu již nevěnují zvýšenou pozornost, naprosto je ignorují nebo jsou ještě navíc otrávení. Co byste ale dělali, kdyby se z ničeho nic ozval varovný signál? A poznali byste ho vůbec? V našem přehledu zjistíte, jaké druhy signálů existují, co znamenají, a hlavně jak byste se v případě nebezpečí měli zachovat.

Rubl zažívá (skoro)volný pád: bude z rublu bezcenný cár papíru?

28.02.  |  Michal Bureš

Západní spojenci se rozhodli dříve vysmívané ekonomické sankce přeřadit na vyšší úroveň, což vrhá ruskou ekonomiku do víru inflace, pádu rublu, znehodnocení úspor a hlavně do ekonomické izolace a recese. Jaký je nyní kurz rublu a jaký to bude mít dopad na ceny zboží v Rusku?

Pomoc pro Ukrajinu: Informace pro ukrajinské občany a přehled veřejných sbírek

28.02.

Českou republiku zachvátila solidární vlna. Finanční a materiální sbírky, ubytování a další formy veřejné pomoci pro obyvatele Ukrajiny. Pokud vám není lhostejná aktuální situace a chcete Ukrajinu podpořit, podívejte se na nynější formy pomoci. Stejně tak nabízíme přehled pomoci pro zasažené lidi z Ukrajiny, kteří prchají před válkou.

Co je platební systém SWIFT? Bude z něj Rusko vyřazeno?

25.02.  |  Michal Bureš

Ruská invaze na Ukrajinu zmrazila Evropu, evropští lídři diskutují o sankcích vůči Rusku. Hovoří se o vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT. Co je vůbec SWIFT? A jaký dopad by mohlo mít vyloučení Ruska ze SWIFTu?

Jak je to s reklamací ojetého automobilu

21.02.  |  Lucie Mečířová

Koupili jste ojetý automobil a po nějaké době anebo dokonce hned po nákupu jste zjistili, že má nějaké skryté vady, o kterých jste nebyli předem informováni? Jak je to s reklamací?

Co je to dropshipping a jak tento systém funguje?

21.02.

Máte podnikatelský sen o zřízení svého internetového obchodu? Provoz samotného e-shopu zabere mnoho úsilí a času. Pokud máte obavy, zda by vám tento druh podnikání vyhovoval, můžete si založit tzv. dropshippingový e-shop, který vás zbaví mnoha povinností a vy se tak můžete soustředit pouze na propagaci a postupně zjišťovat, zda byste se chtěli vrhnout i do provozování klasického e-shopu. Co to tedy ten dropshipping je?

Co nejdříve splácíte u dluhu? Úroky?

17.02.

Pořadí, v jakém je splácen samotný dluh čili jeho jistina a pak její příslušenství jako jsou úroky, úroky z prodlení, náklady na vymožení dluhu, ovlivňuje celkovou délku splácení, tedy to, kdy se dlužník plně zbaví zátěže.

Jak je to se smlouvou při nákupu ojetého auta?

16.02.  |  Lucie Mečířová

Budete kupovat automobil, ale nemáte na úplně nový, a právě proto volíte raději vozidlo z druhé ruky? Pokud jste si odpověděli ano, měli byste vědět, jaká úskalí může přinést kupní smlouva, jestliže ji vůbec uzavřete.

Státní maturity v roce 2022: prodloužení časových limitů a termíny zkoušek

10.02.

Kolem konání státních maturitních zkoušek panuje vždy velká diskuze. Jejich pravidla se neustále mění, což způsobuje nutnost rychlé adaptace středních škol na nové předpisy. Jak budou vypadat státní maturity v roce 2022?

Založení útulku pro opuštěná zvířata: povinnosti zřizovatele, dokumenty a financování

09.02.

Přemýšlíte o založení útulku pro opuštěná zvířata? Nevíte si rady s tím, jaká legislativa se k tomuto typu služby vztahuje? Pojďme se podívat na to, co všechno je k provozu útulku potřeba.

Popularita bankovní identity roste, digitální službu využilo již přes 700 000 uživatelů

08.02.

Uplynul rok od doby, co se v České republice začala poskytovat služba bankovní identity. Od jejího spuštění využilo služeb digitální aplikace již přes 700 000 uživatelů.

Investice do vzdělání jako prostředek ke zvýšení příjmů

27.01.

S neklesající mírou inflace, která se pohybuje nad úrovní 6 %, přemýšlí mnohem více lidí o otázkách investování. Nikdo nechce, aby jeho peníze ležely na účtu ladem a ztrácely na své hodnotě. Možností, do čeho investovat, je celá řada a nabídka se stále rozšiřuje. Nejčastěji se setkáme s investicí do akcií, kryptoměn, nemovitostí, podílových fondů, cenných papírů a drahých kovů.

Jak je to s krizovým ošetřovným při uzavření škol a školek, karanténě a izolaci

25.01.  |  Lucie Mečířová

Máte děti, které chodí do školy nebo školky? Jak to bude v případě, že se škola nebo školka uzavře kvůli covidu? Krizové ošetřovné je zpět.

V ČR loni přibyl rekordní počet LPG vozidel: jsou jedničkou mezi "čistými" pohony?

21.01.  |  Lukáš Pololáník

Nových osobních vozidel na zkapalněný ropný plyn (LPG) bylo v Česku loni evidováno celkem 2 259. Meziročně jde o 76% růst a větší přírůstek zaznamenaly už jen plug-in hybridy (PHEV). Mezi vozidly, které lze z pohledu Národního akčního plánu čisté mobility (NAP ČM) považovat za „čisté“ byla nejčastěji registrována Dacia Duster s pohonem na LPG. Ve srovnání s rokem 2020 loni také přibylo dodatečných přestaveb benzínových motorů na LPG, kterých bylo uskutečněno asi 4500.  

Nejpozději během příštího týdne můžete splatit dluhy bez úroků

19.01.  |  Lucie Mečířová

Využili jste už možností milostivého léta? Pokud ne a chcete, měli byste okamžitě začít jednat. Vyřešit svůj dluh totiž půjde už jen do konce příštího týdne.

Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?

18.01.  |  Lucie Mečířová

Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.

Rozhovor se Sabinou Matzenauerovou: Vybudování úspěšné miliardové firmy není zárukou jejího výhodného prodeje

17.01.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás transakční byznys? Jaký vliv měla a stále má pandemie na prodej, ale i nákup firem v Česku? Přečtěte si rozhovor se Sabinou Matzenauerovou.

Nezaměstnanost v prosinci 2021 stoupla na 3,5 %

14.01.

Celkem 258 173 uchazečů o zaměstnání evidoval Úřad práce ČR k poslednímu prosincovému dni v roce 2021, což je o 12 624 více než v listopadovém měsíci. Celková míra nezaměstnanosti tak vzrostla na 3,5 %. Stále se ale rok 2021 vyznačuje menší mírou nezaměstnanosti než tomu bylo v roce 2020.

Jak dlouho může být dědictví bez závěti blokováno a proč?

13.01.  |  Lucie Mečířová

Dědické řízení se bez závěti může táhnout řadu let. Proč je dobré mít sepsanou závěť a jak se bude dědit, pokud zůstavitel neprojevil poslední vůli?

S QR kódem na faktuře vám zákazníci zaplatí rychleji

13.01.

Pokud fakturujete a chcete si zkrátit čekací dobu na přijetí platby od klienta, vložte do vystavené faktury také QR kód. Manuální přepisování údajů z faktury může vašeho klienta odradit a proces se tak výrazně zpozdí či se na převod zapomene úplně. Většina bankovních systémů již má zabudované QR čtečky, takže je celý postup velice jednoduchý.

Jaké změny nastaly v dopravě s nástupem roku 2022?

12.01.

S novým rokem přichází i změna pravidel v dopravě. S jakými legislativními novinkami přišlo Ministerstvo dopravy? Co vše přinesla novela zákona č. 365/2021 Sb.?

Darovali lidé během pandemie více financí neziskovým organizacím?

10.01.

Fundraising je jednou z metod, kterou získávají nestátní neziskové organizace (NNO) finanční prostředky pro své činnosti, jejichž náplň se soustředí na veřejný zájem, který přispívá k obecnému blahu ve společnosti. Na fundraising měla značný vliv také pandemická situace v České republice, která změnila solidaritu lidí. Zaznamenaly neziskové organizace zvýšený zájem o dárcovství?

Co dělat, když nemůžete využít vstupenky nebo poukaz kvůli mimořádným opatřením?

04.01.  |  Redakce

Dostali jste k Vánocům prodloužený víkend anebo třeba voucher na večeři v restauraci? Valí se vám doma už nějakou dobu vstupenky na zrušený koncert? Jaké máte možnosti, když je nemůžete využít kvůli mimořádným opatřením?

Jak na vrácení nebo reklamaci vánočního dárku

03.01.  |  Lucie Mečířová

Dostali jste vánoční dárek, který nemáte jak využít anebo se vám zkrátka nelíbí a chtěli byste ho vrátit? Pojďte si přečíst, jak na to.

Převod dovolené z roku 2021 do nového roku

21.12.  |  Michal Bureš

Máte spoustu dovolené z roku 2021 a nevíte, jestli ji musíte vyčerpat? Hrozí její propadnutí, nebo si musíte zažádat o převod do dalšího roku? A může vám ji firma proplatit?

Jaký je rozdíl mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou?

15.12.

Zkrácená pracovní doba je vždy výhodou pro více lidí, v nějakém odvětví či firmě. Komu ji zákon zajišťuje? Kratší pracovní dobu si však musí každý jednotlivý zaměstnanec dohodnout sám.

Rozhovor s Jiřím Kvízem: Na podporu podniků jsou připraveny miliardy korun, ale výzvy zatím neběží

15.12.  |  Lucie Mečířová

V Česku měla být již dávno spuštěna celá řada dotačních programů, které však akorát tak nabírají časové zpoždění. Dotační poradenství, kolik programů stále stagnuje, kolik je připraveno pro české podniky peněz a mnoho dalšího v našem rozhovoru.

Krizové ošetřovné se vrací. Kdy ho dostanete a kolik činí?

01.12.  |  Lucie Mečířová

Krizové ošetřovné se vrací nejen pro rodiče a některé podmínky se navíc změnily. Co se změnilo? Kdy vám bude ošetřovné náležet a kolik dostanete peněz?

Jaké společnosti a banky se připojují k milostivému létu? Home Creddit, Moneta či Air Bank?

30.11.  |  Lucie Mečířová

Institut milostivého léta sice platí především pro veřejnoprávní subjekty, ale přesto se k němu připojily i některé soukromé společnosti. U koho máte teď výhodnější podmínky na splacení dluhu?

Milostivé léto platí i pro dlužníky u VZP. Úlevy nachystala i Moneta

26.11.  |  Lucie Mečířová

Máte dluhy u zdravotní pojišťovny? Pomoci vám může milostivé léto. Jakým způsobem ho můžete využít u všeobecné zdravotní pojišťovny? A co byste měli vědět?

Jak často musíte na periodickou zdravotní prohlídku v zaměstnání?

24.11.  |  Lucie Mečířová

Budete muset kvůli práci pravidelně podstupovat pracovnělékařské prohlídky? Jak často na ně budete muset chodit a proč na ně vůbec musíte?

Jaké máme rizikové kategorie práce?

22.11.  |  Lucie Mečířová

Kategorie rizikovosti práce se určují hned podle 13 faktorů, které mohou výrazně a hlavně negativním způsobem narušit zdravotní stav zaměstnance. Jak se tedy dělí a co spadá mezi zmíněné faktory?

Srovnání finanční situace českých domácností a pomoc z dluhů

18.11.  |  Lucie Mečířová

Předchozí rok výrazně otřásl rozpočtem řady nejen českých domácnosti. Jak je na tom jejich finanční situace ve srovnání s letošním rokem a kde vám mohou pomoci s dluhy.

Jakou zvolit úschovu peněz při nákupu nemovitosti?

09.11.  |  Lucie Mečířová

Budete v blízké době kupovat nemovitost? V takovém případě určitě přemýšlíte nad vhodnou úschovou peněz. Pojďme se tedy společně podívat, jaká pro vás bude nejvhodnější, ale i na to, jaká nesou úschovy rizika.

Kotlíkové dotace 2: Žádost ostatních domácností

08.11.  |  Lucie Mečířová

Na výměnu starého kotle za nový máte ze zákona čas pouze do konce září 2022. Na tuto výměnu je pak možné čerpat kotlíkové dotace. V programu Nová zelená úsporám na ně dosáhnou i domácnosti, které nemají nízké příjmy.

Kotlíkové dotace 1: Žádost osob s nižšími příjmy

04.11.  |  Lucie Mečířová

Týká se vás povinnost vyměnit starý kotel za nový, ale nemáte na to dostatečný příjem? Pomoci vám může nové kolo kotlíkových dotací. Kolik peněz díky němu můžete ušetřit a jak podat žádost?

Do kdy vyměnit starý kotel a jak se to může dotknout komínu?

03.11.  |  Lucie Mečířová

Budete muset vyměnit svůj starý kotel za nový? Pokud ano, podívejte se, jaké dotace můžete na výměnu čerpat, do kdy máte čas a jak se může taková změna dotknout i komínu.

Rozhovor s Terezou Mizerovou: Ženy si méně věří a z obavy z neúspěchu si automaticky řeknou o menší plat

01.11.  |  Lucie Mečířová

Jak žena na vysoké pozici dokáže skloubit práci a rodinu, ale i co podle ní brání ženám v kariérním růstu a proč mají nižší plat - to i mnoho dalšího se dozvíte v našem rozhovoru.

Zítra začíná milostivé léto: 5 věcí, které byste o něm měli vědět

27.10.  |  Lucie Mečířová

Pokud máte dluhy, zpozorněte. Zítřejším dnem začíná milostivé léto, které usnadní život mnoha dlužníkům. Přečtěte si, zdali se na vás náhodou nevztahuje a kolik budete muset platit.

Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?

22.10.  |  Petr Gola

Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?

Kdo vlastní české cukrovary?

22.10.  |  Michal Bureš

Rušení cukrovarů během devadesátých let pobouřilo veřejnost. Jak jsme na tom nyní? Kdo a kolik u nás vyrábí cukr? Kolik ho vlastně spotřebujeme?

Chci vrátit peníze od směnárny: odstoupení a lhůty

21.10.  |  Lucie Mečířová

Půjdete si v blízké době vyměnit peníze do směnárny? Ne všude budete spokojení. Kurz určitě nebude výhodný u všech. Jak postupovat a co vás čeká, pokud chcete vrátit směněné peníze?

Nabourali či ukradli vám auto u vaší práce? Máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele?

18.10.

I když má auto skoro každý, zákoník práce ho nepovažuje za obvyklý dopravní prostředek do zaměstnání. A málokteré veřejné parkoviště je opravdu hlídané, platí se jen za místo k stání, ne ostrahu. Domoci se náhrady ukradeného nebo poškozeného vozidla na parkovišti před firmou nebo jinde je tak hodně těžké.

5 věcí, které byste měli vědět o výměně peněz ve směnárnách

18.10.  |  Lucie Mečířová

Léto už je sice dávno pryč, ale možná pojedete do zahraničí na podzim anebo dokonce na svátky a budete zvažovat výměnu peněz. Co byste v takovém případě měli vědět o nákupu peněz ve směnárně?

Co je dobré vědět, když chcete investovat do dluhopisů?

13.10.  |  Lucie Mečířová

Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.

Co jsou to zelené dluhopisy?

12.10.  |  Redakce

První zelené dluhopisy vznikly v roce 2007. O co jde a proč vůbec došlo k jejich vzniku? Přečíst si u nás můžete také výhody, které investice do nich přináší.

Co se změnilo u poukazů na zdravotnické prostředky?

07.10.  |  Lucie Mečířová

U poukazů na zdravotnické prostředky se řada věcí v roce 2021 změnila. Jak dlouho je nově poukaz platný a může vám být vydán elektronicky?

V jakých volbách a odkud můžete volit s voličským průkazem?

01.10.  |  Lucie Mečířová

Za chvíli nás čekají říjnové volby do Poslanecké sněmovny České republiky. Budete se chtít voleb zúčastnit, ale už teď víte, že nebudete ve svém volebním okrsku? A když si zařídíte voličský průkaz, budete moci volit odkudkoliv?

Proč uzavření předmanželské smlouvy není ostuda a před čím vás chrání?

23.09.  |  Lucie Mečířová

Každý rok proběhne v České republice tisíce svateb. Naprostá většina budoucích manželů pak neuzavře předmanželskou smlouvu. Proč je dobré o ní minimálně uvažovat a před čím vás chrání?

U kadeřníka, v restauraci, na plaveckém bazénu vám ukradli kabát? Kdo vám ho zaplatí?

16.09.

Jak je to s odpovědností poskytovatelů služeb za odložené věci zákazníků v provozovnách? Na zdi je cedule s oznámením: Za odložené věci se neručí. - Je to pravda? Co říká o odpovědnosti a náhradách občanský zákoník?

Jak je to s evidencí na úřadu práce, pokud pobíráte důchod, předdůchod anebo výsluhový příspěvěk?

15.09.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte starobní důchod, invalidní důchod anebo čerpáte předdůchod a uvažujete, jestli se můžete registrovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání a brát podporu v nezaměstnanosti? A jak to bude, pokud pobíráte výsluhový příspěvek?

Zapomeňte na uhlí. Povinná výměna starých kotlů je příležitostí definitivně opustit tuhá paliva

14.09.  |  Lukáš Pololáník

Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za modernější zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Nutnost odstávky starého kotle je však zároveň příležitostí přejít směrem k ekologičtějším, ale též ekonomicky příznivějším technologiím vytápění.

Přijdete po skončení směny do šatny a oblečení je fuč - Jak je to s odpovědností zaměstnavatele za odložené věci zaměstnanců?

13.09.

Jaká jsou pravidla odpovědnosti za odložené věci podle zákoníku práce? Co musí zaměstnanec udělat, aby dostal náhradu za ukradené nebo poškozené věci?

Ušetřená tisícovka měsíčně: Do čeho ji investovat?

31.08.  |  Lucie Mečířová

Češi se pokouší spořit stále. Daleko výhodnější než běžně dostupné možnosti spoření však můžou být i investice, pokud si troufáte. Pojďme se společně podívat, do čeho je výhodné "hodit" tisícovku měsíčně.

Co všechno může být pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a zaslouží zaměstnanec odškodnění?

27.08.

Musí být kousnutí klíštětem při práci nebo opaření se při vaření kávy v zaměstnání odškodněno podle zákoníku práce? Jak řešit neobvyklé situace?

Zajímavosti o výpočtu zdravotního pojištění

26.08.  |  Petr Gola

Někteří občané platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmu fyzických osob, přičemž se nelze platbě zdravotního pojištění vyhnout. S čím je vhodné při výpočtu zdravotního pojištění počítat jako zaměstnanec, OSVČ nebo osoba bez zdanitelných příjmů?

Vady zájezdu (2): Na co máte právo a jak je řešit?

25.08.  |  Lucie Mečířová

Dovolenou v zahraničí může velmi snadno zničit nenadálá událost, ale třeba i problém s nedodržením smluvních podmínek ze strany pořadatele anebo s přepravou. Co v takové situaci dělat a na co máte právo?

Vady zájezdu (1): Na co máte právo a jak je řešit?

24.08.  |  Lucie Mečířová

I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?

Jaké jsou změny ve slevách na dani? Kdy budou zvýšeny daňové slevy?

23.08.  |  Michal Bureš

Jak se budou vyvíjet slevy na dani? Kterou slevu na dani chtějí zrušit a kdy naposled daňové slevy rostly?

EU: Nejdéle na stát pracují Rakušané a Francouzi

23.08.  |  Petr Gola

Z daňového hlediska můžeme kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první pracují daňoví poplatníci pro stát a ve druhé pro sebe. Jak vysoké je daňové zatížení v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? 

Může pořadatel zájezdu změnit cenu a další náležitosti po podepsání smlouvy?

16.08.  |  Lucie Mečířová

I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?

Se psem autem: Na zadní sedačce, v kufru, ale vždy bezpečně

13.08.  |  Lukáš Pololáník

Pro Čechy jsou jejich psi často členy rodiny, a tak není divu, že své páníčky doprovázejí na nejrůznější výlety a dovolené. A to nejen pěšky, ale samozřejmě i autem. Ve vozidle ovšem musí být čtyřnohý parťák dostatečně zajištěn, jinak mu hrozí vážná zranění nebo i smrt. Byť se hlavní sezóna dovolených chýlí ke konci, stále ještě můžete mít nějaký výlet před sebou. Anebo si minimálně udělat sebereflexi, zda jste letos dělali vše správně a kde se případně bude dát příště něco vylepšit. Víte tedy, jak správně psa převážet a jak ho vůbec na cestování autem navyknout?

Ceny rostou: co zdražuje nejvíce?

11.08.  |  Michal Bureš

Růst cen nabírá na obrátkách a Česká národní banka s ním bojuje zvyšováním úrokových sazeb. Jak a kde rostly v Česku ceny? Jaká je inflace na Slovensku a v EU? A ve kterém oboru rostly ceny nejvíce?

Výpis z rejstříku trestů bude v nové práci potřeba. Kde ho seženete?

10.08.  |  Lucie Mečířová

Hledáte si nové zaměstnání? Většina firem požaduje výpis z rejstříku trestů. Kde ho sehnat? A jak dlouho budete na výpis z rejstříku trestů čekat?

Zemřela vám příbuzná osoba na pracovní úraz? Přečtěte si, na jakou náhradu máte nárok

04.08.  |  Lucie Mečířová

Pracovní úraz nemusí vždy skončit bez následků s lehkými zraněními. Bohužel v mnoha případech může skončit i samotnou smrtí zaměstnance. Má rodina zesnulého zaměstnance v takovém případě nárok na nějakou formu náhrady?

OECD: Nejvyšší sazba DPH je v Maďarsku

03.08.  |  Petr Gola

Základní sazba DPH se v členských zemích OECD pohybuje od 5 % v Kanadě po 27 % v Maďarsku. V letošním roce je oproti roku 2007 základní sazba DPH vyšší hned ve 24 členských zemích OECD.

Kdy musí zaměstnanec hradit škodu při poškození, zničení či ztrátě majetku?

29.07.  |  Lucie Mečířová

Zaměstnanec musí zaměstnavateli nahradit škodu, kterou mu způsobil vlastním zaviněním. V některých případech však náhrady škody může být i zproštěn. Kdy a co se stane, pokud ztratí ochranné prostředky? A jak vysoká je náhrada?

Co je důležité vědět o dohodě o hmotné odpovědnosti?

28.07.  |  Lucie Mečířová

Dohoda o hmotné odpovědnosti se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro případ, kdyby vznikl schodek na hodnotách zaměstnavatele. Kdy ji ale uzavřít nelze? Můžete od ní odstoupit? A jak je to s náhradami?

Jak správně pojistit majetek před živly? Nebo je lepší spoléhat na pomoc státu a lidí?

17.07.  |  Redakce

V čem jsme v Česku dobří, je solidarita při takových událostech, jako je tornádo. I politici, zvláště ve volebním roce z nedobrovolně vybraných peněz od nás všech, se chtějí zviditelnit nějakou tou dotací, půjčkou. Nicméně nespoléhal bych se ani na politiky, ani na dobrovolníky. A platí to zvlášť pro lidi v exekuci. Proč je lepší spoléhat se na pojištění a jak je nutné se o něj průběžně starat?

Co dělat, když vám má vypršet platnost průkazu pojištěnce anebo ho ztratíte?

15.07.  |  Lucie Mečířová

Ztratili jste někdy kartičku zdravotní pojišťovny? Anebo víte, že ji má brzy vypršet platnost a nevíte, co udělat proto, abyste si mohli zažádat o novou?

Jak je to s platbou, splatností a výší poplatků za svoz komunálního odpadu

13.07.  |  Lucie Mečířová

Kdo všechno musí platit za svoz komunálního odpadu? Jaká je výše a jak je to s platbou, pokud nejste majitelem nemovitosti, ale jste jen v nájmu?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?

09.07.  |  Michal Bureš

Kdo vlastní naše mobilní operátory Vodafone, O2 či T-Mobile? Kolik měli klientů a jaké měli zisky a tržby? A kdy přijde další konkurence do tohoto odvětví?

Jaké suvenýry si můžete a nemůžete dovézt z dovolené

01.07.  |  Miroslava Hrášková

Pokud letos pojedete na dovolenou za exotikou, dejte si pozor na suvenýry, které je zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba živých zvířat, což si pamatuje skoro každý, to mohou být i mušle nebo kaviár.

Komu vzniká nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte?

29.06.  |  Lucie Mečířová

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte není pro každého a pro nárok na něj nemusíte dokonce splňovat ani žádnou rozhodnou hranici příjmu. Komu tedy náleží a jak je vysoký?

Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku

25.06.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD? 

Kdy budou automaticky zřizovány datové schránky pro ostatní právnické osoby a živnostníky?

22.06.  |  Redakce

Podnikáte a nevlastníte datovou schránku? Podle chystané změny zákona vás její využívání tak či tak nemine. Schránku vám však zřídí automaticky. Od kdy a koho se to týká?

Co potřebujete, abyste za adresáta mohli přebírat poštu, složenky nebo důchod?

21.06.  |  Lucie Mečířová

Pečujete o blízkého, jehož zdravotní stav neumožňuje přijmout zásilku, převzít důchodu anebo si dojít na poštu? Slíbili jste dítěti, které vyráží pracovat do zahraničí, že mu pohlídáte poštu? Co udělat proto, abyste případné zásilky mohli převzít?

Co dělat, když vám propadne složenka?

17.06.  |  Lucie Mečířová

Zapomněli jste si vybrat složenku, která má už po datu splatnosti? Byli jste dlouho mimo svou běžnou adresu, Česká pošta vás nezastihla a poštovní poukázka už propadla? Co teď? Dostanete ještě peníze zpátky?

Kdy si může jít dítě samo pro první občanku?

16.06.  |  Lucie Mečířová

Vašemu dítku se blíží patnácté narozeniny a vy už si začínáte zjišťovat informace o tom, jak a kde zařídit občanku? Přemýšlíte také, zda si dítě může jít vyřídit anebo alespoň vyzvednout svůj první občanský průkaz samo? Pokud ano, přečtěte si užitečné informace.

Kdo platí koncesionářské poplatky, když jste v nájmu?

08.06.  |  Lucie Mečířová

Bydlíte v pronájmu a poplatky za televizi a rádio nehradíte, protože by to měl dělat pronajímatel? Pak si raději přečtěte náš článek, možná budete překvapení.

Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době

07.06.  |  Lucie Mečířová

Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.

Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?

07.06.  |  Michal Bureš

Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?

OECD: ČR patří mezi pětici zemí s nejnižší daní z příjmu

04.06.  |  Petr Gola

Od letošního roku se vypočítává v Česku daň z příjmu z hrubé mzdy, a nikoliv ze superhrubé mzdy a současně je sleva na poplatníka vyšší o 250 Kč než v loňském roce. Odvody na dani z příjmu fyzických osob se tedy citelně snížily. Jak vysoká je skutečná daň z příjmu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 

Kdy potřebujete souhlas zaměstnavatele při další práci či podnikání?

21.05.

Vykonávat, ať už samostatnou nebo závislou, výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, smějí zaměstnanci jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?

12.05.  |  Petr Gola

Daně ze mzdy činí ve vyspělých zemích světa desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku oproti ostatním zemím OECD? Jak se meziročně snížilo zdanění práce v Česku z důvodu zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka? 

Jak se v roce 2021 a 2022 zvyšuje poplatek za uložení odpadu na skládku?

10.05.  |  Lucie Mečířová

Od letošního roku dochází ke zvýšení poplatku za uložení odpadu na skládku. Kolik to bude stát a jaké bude podražení v dalších letech? A kdy se změny naplno projeví?

Jak se propadl zisk českých bank kvůli koronaviru? A kdo banky vlastní?

07.05.  |  Michal Bureš

Banky měly loni zisky přesahující 40 miliard Kč. Kdo vlastní české banky? Jak jsou na tom s počty klientů? Kterým bankám rostou zisky a kterým naopak dochází dech? 

Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?

06.05.  |  Michal Bureš

Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?

Minimální mzda v mimoevropských zemích

04.05.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je stanovena i v řadě vyspělých mimoevropských států světa. Nejvyšší je potom v Austrálii.

Jak poroste HDP Česka v tomto roce? Budeme premianti či propadlíci v regionu?

27.04.  |  Michal Bureš

Podívejte, jak rostlo HDP minulý rok. Jaké jsou odhady růstu českého HDP na rok 2021? Jak jsou na tom sousední státy - Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko? Jaký dopad má pandemie koronaviru na české HDP? A jaké jsou prognózy na rok 2022?

Jak vychází svátky v roce 2021?

18.04.  |  Redakce

Podívejte se, jak vychází státní svátky 2021 a naplánujte si volno, dovolenou a výlety. Kolik nás čeká volných dnů? Kdy musí být obchodní centra zavřená? Na jaké dny vychází státní svátky? 

Ekonomická svoboda v Česku je vyšší než v Norsku nebo v Belgii

15.04.  |  Petr Gola

Pro růst životní úrovně obyvatel je velmi důležitá ekonomická svoboda. Index ekonomické svobody v Česku je přitom dlouhodobě vysoký a Česko patří mezi třicítku zemí s nejlepším hodnocením. 

Sčítání lidu 2021: Co dělat, když se nechcete sečíst přes internet?

12.04.  |  Lucie Mečířová

Nechcete se sečíst přes internet? Zúčastnit se povinného sčítání lidu nemusíte jen online. Pokud se nesečtete přes počítač, jaké máte možnosti? Sečte vás ještě někdo? A hrozí vám pokuta?

Kdy se musí doplatit poplatek z prodlení?

09.04.

Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.

Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?

07.04.  |  Redakce

Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.

Koho, jak a za co lze vydědit

06.04.

Vydědění je vlastně závěť naruby. Zatímco závětí se určuje co komu má z majetku po smrti připadnout, tak vydědění naopak někomu dědické nároky odnímá.

Jak to bude letos o Velikonocích se zavřenými obchody, příplatky za svátek a ošetřovným?

31.03.  |  Lucie Mečířová

Letošní Velikonoce připadají na začátek dubna. Společně s nimi nás čekají i dva státní svátky a školní prázdniny. Jak budou mít otevřené obchody? Budete mít nárok na příplatek za práci ve svátek? A vzniká za dny Velikonoc nárok na ošetřovné?
1 2 3 4 5 6 7 9 17 24 32
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz