21.08.
|
Michal Bureš
Chcete podávat daňové přiznání z tepla domova? Nechce se vám jezdit vyřizovat doklady či žádosti o sociální dávky na úřadech? Vše vám může pomoci vyřídit datová schránka, její založení je jednoduché a zabere vám 5 minut, naopak vám může datová schránka ušetřit spoustu času. Jak na to?
19.08.
|
Lukáš Pololáník
Koronavirus COVID-19 přiměl řadu lidí více využívat bezkontaktní způsoby placení. Nejde přitom jen o hygienické hledisko a ochranu před možnou nákazou. Do hry vstupuje s ohledem na ekonomické dopady pandemie také důraz na optimalizaci nákladů podnikatelů i firem. Zájem o tankovací karty vzrostl, ovšem úspora za tankování není samozřejmá věc. Na co si dát pozor při výběru tankovací karty?
18.08.
|
Petr Gola
Den daňové svobody rozděluje kalendářní rok na dvě části – kdy pracují občané pro stát a kdy sami na sebe. Pouze v sedmi členských zemích EU pracují občané na stát déle než v Česku.
14.08.
|
Lucie Mečířová
Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.
12.08.
|
Redakce
Horská záchranná služba přichází s novou aplikací. Pomoc si zavoláte jedním kliknutím. A pokud se nevrátíte z túry, vydají se vás hledat.
07.08.
|
Redakce
Zdanění nadnárodních korporací narazilo na další problém. Po problémech se zavedením tzv. digitální daně obdrželo „spravedlivé“ zdanění nadnárodních korporací ránu v podobě rozhodnutí Tribunálu soudu EU, když zrušil rozhodnutí Evropské komise, že technologická společnost Apple musí v Irsku na daních doplatit 13 miliard eur. Soudní rozhodnutí oživuje i jednu evropskou kontroverzní otázku – je největším daňovým rájem Irsko?
27.07.
|
Petr Gola
V členských zemích Evropské unie se liší nejenom hodinová minimální mzda, ale i ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za minimální mzdu žije nejlépe?
24.07.
|
Redakce
Dovolenou v roce 2020 poznamenal koronavirus. Kam můžete bezpečně vyrazit bez nutnosti testu a karantény?
23.07.
|
Petr Gola
Základní sazba DPH se v členských zemích Evropské unie pohybuje od 16 % v Německu po 27 % v Maďarsku. V Česku činí základní sazba DPH 21 % stejně jako v dalších pěti členských zemích EU.
22.07.
Pětatřicet let působení přírody i člověka. Jak se za tu dobu změnila planeta? To prozradí unikátní mapa Google Earth Timelapse. Tu Google představil již předloni, ale teď ji doplnil. Běží rychleji, funguje i na mobilech a pokrývá další časový úsek. Jsou již na ni snímky Země od roku 1984 do 2018, všechny vyčištěné od mraků.
15.07.
|
Redakce
Seznam "bezpečných" zemí se neustále mění. Naposledy z něho vypadlo Bulharsko a Černá Hora. Co dělat, když se destinace vašeho pobytu nachází na seznamu rizikových a vy už máte dovolenou zaplacenou?
10.07.
Konec Flashe od Adobe znamená také ukončení populárního webu s leteckými snímky Česka z roku 1956. Více než deset let byla na adrese kontaminace.cenia.cz k prohlédnutí vcelku detailní ortofotomapa celé republiky. Aplikace ale vyžadovala Flash, což je stále větší problém a jelikož Adobe jej na konci roku oficiálně ukončuje, před pár dny preventivně skončila i tato ortofotomapa.
09.07.
|
Lucie Mečířová
Často kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.
04.07.
|
Redakce
České veřejné finance jsou při nynějším nastavení daňové a výdajové politiky dlouhodobě neudržitelné, uvedla dnes ve Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí Národní rozpočtová rada. Toto základní konstatování zůstalo ve srovnání s loňskou zprávou stejné, řada dalších parametrů se však znatelně zhoršila.
02.07.
|
Redakce
Věděli jste, že si můžete sjednat i připojištění, díky kterému za vás pojišťovna vyřeší škodu, i když vás nabourá třeba Bulhar v Maďarsku? Pokud vyrážíte za hranice vlastním autem nebo třeba na motorce, je dobré vědět, co dělat při nehodě. Direct pojišťovna připravila pět tipů, které vám při řešení škody pomohou.
27.06.
|
Redakce
Povinná maturita z matematiky od příštího roku zavedena nebude. Maturanti budou moci tak jako dosud dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Změnu přinese novela školského zákona, kterou ve středu podepsal prezident Miloš Zeman. Novela také znamená, že státní část maturit se omezí jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol.
23.06.
|
Michal Bureš
Jak se zvýší státní a veřejný dluh po rekordním "koronavirovém" schodku státního rozpočtu? O kolik vzroste ku poměru k HDP?
20.06.
|
Michal Bureš
Česká příroda se potýká se suchem, postřiky i s epidemií koronaviru a kůrovce. Jak se daří české přirodě v časech koronaviru?
18.06.
|
Redakce
Objednáváte si zboží ze zahraničních e-shopů? Balíčky z Číny se vám pěkně prodraží. Vinu na tom bude mít zavedení DPH na malé zásilky, které jsou teď ještě stále od daně osvobozeny. K čemu změna povede?
16.06.
|
Michal Bureš
Co je to Green Deal? Jak se k němu staví český stát a další evropské země? Co od jeho zavedení očekávat?
15.06.
|
Michal Bureš
Co obsahuje Zelená dohoda, neboli "Green Deal"? Jaké budou náklady na zavedení "zelených opatření"? Jaký dopad to bude mít na ČR?
11.06.
|
Petr Gola
Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Na účet však dostávají zaměstnanci čistou mzdu, tedy hrubou mzdu poníženou o daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
06.06.
|
Martin Ježek
Lékař Tomáš Šebek je u nás už léta propagátorem „medicíny na dálku“. Nemocní se kontaktují s lékařem nejprve mailem nebo telefonicky a domluví si další postup. V době například virové pandemie je to ideální řešení pro obě strany.
04.06.
|
Michal Bureš
Zboží z čínských e-shopů do 22 eur bylo od DPH osvobozeno, to se ovšem má od 1. ledna 2021 změnit. Jaký dopad to bude mít na ceny zboží z čínských e-shopů?
03.06.
|
Redakce
Na procházce se k vám přidal neznámý pes, který postrádá majitele? Neignorujte ho, možná potřebuje vaši pomoc. Je-li přátelský, odveďte ho na nejbližší veterinární kliniku nebo policejní stanici. Pokud je vzteklý nebo vám nedovolí se přiblížit, raději kontaktujte úřady. Pokus o jakýkoli fyzický kontakt by pes v tomto případě mohl brát jako útok.
30.05.
|
Martin Ježek
Oko je jedním z nejmenších a zároveň nejsložitějších orgánů v lidském těle. Člověk zrakem získává kolem 80 procent všech informací. Podle některých zdrojů jich oko dokáže za hodinu zpracovat až 36 tisíc. To je ale jen zlomek poznatků, které o lidském oku víme. Jisté však je, že bychom o jeden z našich nejdůležitějších orgánů měli dobře pečovat.
29.05.
|
Martin Ježek
Známý brněnský onkolog a senátor profesor Jan Žaloudík nedávno v médiích označil některá koronovirová opatření vlády za problematická až zbytečná, zvláště povinné nošení roušek v době, kdy nemoc evidentně ustupuje. Na sociálních sítích pak lékař před několika dny uveřejnil zamyšlení nad mlhou, která se kolem koronavirové pandemie vznáší.
28.05.
|
Miroslava Hrášková
Mnohé rodiny, ktoré rozdeľovala hranica sa konečne aspoň na pár chvíľ môžu opäť navštíviť. Bez testu a karantény. Má to však podmienku, celý pobyt za hranicami nesmie trvať viac ako 48 hodín.
28.05.
|
Martin Ježek
Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) je jedním z ústavů, kam jsou přivážení nemocní s covidem-19 s těžším průběhem nemoci. Vzorky stěrů pacientů, kteří by mohli mít, nebo již mají onemocnění, se vyhodnocují v Mikrobiologickém ústavu FNUSA, jeho šéfem je Docent Filip Růžička, který vysvětlil, jak testování vzorků vypadá.
26.05.
|
Michal Bureš
Pandemie koronaviru je zkouška pro nejednoho státníka, ovšem krize skýtají i příležitosti. Jak reagovaly vlády EU, Číny, USA a dalších velmoci? Jaké novely zákona se budou schvalovat při koronavirové krizi?
25.05.
|
Michal Bureš
Proč jásat nad pandemií koronaviru? Ne, nebudeme filozofovat o tom, že strávíte více času s rodinou, uspořádáte si myšlenky i domov. My se na věc podíváme z hlediska fungování státu a ekonomiky.
22.05.
|
Michal Bureš
25. května proběhne další vlna uvolňování. Na co se můžeme těšit? Budou otevřeny již všechny obchody, restaurace, kina, zoo? Budeme muset nosit roušky?
21.05.
|
Michal Bureš
České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
20.05.
|
Miroslava Hrášková
Na Slovensku platí od dubna 2020 nový sazebník pokut. Pokuty se zvýšily a vy se podívejte, jakou zaplatíte pokutu při různém překročení rychlosti.
19.05.
|
Lucie Mečířová
Jak moc se pandemie podepisuje na ekonomice? A jak moc ji změní? Na otázky odpovídá odborník Bc. Robert Vlášek, MBA, ředitel divize KAPITOL Gold.
18.05.
|
Petr Gola
Hned v 15 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Nejvyšší je ve Švýcarsku, kde dosahuje dokonce téměř 200 tisíc Kč. Ve kterých zemích je průměrná mzda nižší než v Česku?
14.05.
|
Lucie Mečířová
Ministerstvo zdravotnictví minulý rok stanovilo rizikové faktory a skupiny, které souvisejí s otevřením nejen základních škol. Nespadá tedy vaše dítě do rizikové skupiny?
12.05.
|
Lucie Mečířová
Svět financí, bankovnictví a finančního poradenství se změnil. Vyzpovídali jsme proto odborníka, který odpovídá na jedny z nejčastější otázek, které si veřejnost z hlediska pojištění, odkladu splátek, hypoték anebo investicí pokládá.
11.05.
|
Martin Ježek
Při práci většina z nás většinou sedí, moc tomu pohybu nedáme. V době karantény navíc sedíme na homeoffice, ale i když pandemie v naších krajích neřádí, stejně se vozíme v autech a pak třeba „odpočíváme“ u počítače nebo telefonu.
06.05.
|
Michal Bureš
Pro jaké podnikatelské subjekty bude EET přerušeno? Kdy budou zavedeny další vlny EET plánované na květen 2020? A musí se podnikatelé nějak "odhlašovat"?
04.05.
|
Martin Ježek
Odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) upozorňují, že náhlá porucha či ztráta čichu může být projevem nákazy COVID-19. Je docela možné, že pokud někdo náhle přestane cítit, ale další příznaky například virózy nemá, může být přenašečem viru.
02.05.
|
Michal Bureš
Vznikl koronavirus v laboratořích Wu-chanu? Zaváhala Světová zdravotnická organizace? Jakou roli hraje v koronaviru Taiwan? Jaké jsou názory vědců na umělý původ koronaviru?
30.04.
|
Michal Bureš
Koronavirus plní nemocnice i stránky novin téměř po celém světě. Jaké jsou teorie o jeho původu? Vznikl v laboratoři či přirozenou mutací?
29.04.
|
Jana Poncarová
Do světa, jak jsme ho znali před pandemií koronaviru, se podle expertů už nevrátíme. Některé změny budou tvrdé, jiné pozitivní – třeba digitalizace podniků a rozmach online práce. Technologie máme, je jen na nás, jak je využijeme.
28.04.
|
Redakce
Lidé je mezi sebou běžně zaměňují, přestože odlišit plat od mzdy je v zásadě relativně snadné. Obě tyto formy odměny za vykonanou práci vycházely ještě před několika lety z rozdílných právních základů. Nyní jsou sice již obě ukotveny v Zákonu č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, nicméně systém toho, jakým způsobem dochází k jejich navyšování, potažmo jak moc stát zasahuje při určování jejich konečné výše, se i nadále poměrně výrazně liší.
27.04.
|
Martin Ježek
Situace ve velkých amerických městech bude zanedlouho katastrofická, řekl před několika dny český imunolog, pracující v USA profesor Václav Větvička. Spojené státy totiž COVID 19 podobně jako jiné státy podcenily a Američané jsou navíc nedisciplinovaní a nezvyklí se podřizovat, což situaci určitě nezlepší.
25.04.
|
Martin Ježek
Pokud jste doma, nejspíš vám už stále stejné okolí leze pořádně na nervy a děkujete směrem vzhůru, že se dá někam vyrazit aspoň na kole. Část zdravotníků je ale ve válce, jde jim skutečně o život. Jak se třeba cítí sestra, která pečuje o nemocné s koronovirem?
25.04.
|
Michal Bureš
Vláda oznámila změny v uvolňování vládních nařízení zavedených kvůli pandemii koronaviru. Kdy budete moci jít s přáteli ven? Kdy budou otevřeny zahrádky u kaváren a hospod? Kdy se otevřou školy?
24.04.
|
Euro.cz
Možná už jste na mě zapomněli, ale připomenu vám pár indicií: Lány, podraz, lži, titul ze Sládkovičova, fiktivní tisková mluvčí. Už to máte? Ano, mé jméno je JUDr. Michal Hašek a přicházím zachránit Českou republiku.
24.04.
|
Michal Bureš
Jak se zvýší odvody na zdravotním pojištění za státní pojištěnce? Kdo jsou státní pojištěnci? Na kolik tyto změny vyjdou státní rozpočet?
18.04.
|
Martin Ježek
Lidé jsou doma, příliš nevycházejí a pokud mají trochu štěstí, pracují v režimu homeoffice. To se ale netýká zdravotníků. V jak těžkých situacích se dennodenně ocitají, popisuje přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, profesor Vladimír Šrámek, který se stal krajským koordinátorem intenzivní péče pro Jihomoravský kraj.
17.04.
|
Martin Ježek
Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale je to tak. I vy můžete pomoci vymýšlet lék na koronavirus, který hledají vědecké laboratoře po celém světě. Stačí k tomu váš počítač.
09.04.
|
Redakce
Česko není jediná země, která nasazuje agresivní legislativní léčbu ekonomiky těžce poznamenané nemocí covid-19. Přinášíme přehled základních opatření, které podnikly okolní státy, co se týče odkladu splátek, insolvenčních návrhů a zastrojování úroků u spotřebitelských úvěrů.
08.04.
|
Petr Gola
V každoročně sestavovaném indexu ekonomické svobody si stojí Česko dlouhodobě výborně, pro rok 2020 patří Česku 23. místo na světě a výsledný index je vyšší než např. v Německu, v Rakousku, v Norsku nebo v Japonsku.
06.04.
|
Lucie Mečířová
Potřebujete si zajít na úřad, ale bojíte se? Anebo se tam zkrátka nemůžete dostavit, když mají zrovna otevřeno? Úřady stejně vyzývají občany, aby s nimi komunikovali na dálku. Plno žádostí lze navíc podat elektronicky, a to i bez epodpisu.
04.04.
|
Petr Gola
Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropských zemí, kde hraje sociální politika v legislativě velmi důležitou roli, ale minimální mzda je stanovena např. i v USA nebo v Kanadě. Nejvyšší hodinová minimální mzda je v Austrálii.
03.04.
|
Martin Ježek
Kvůli koronavirové pandemii se Česko, a vlastně téměř celý svět zahalil do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná, téměř vůbec se o ní nemluví. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
02.04.
|
Martin Ježek
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je jednou ze dvou nemocnic v České republice, které byly určeny pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19. V minulých dnech se nemocnici ozvaly desítky firem, organizací a jednotlivců s nabídkou pomoci – ať už s šitím roušek, materiální anebo finanční podporou.
31.03.
|
Lucie Mečířová
Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu vyšší moci.
30.03.
|
Redakce
Díky uzavření restaurací, posiloven, obchodů s oblečením a mnoha dalších podniků budou mít podnikatelé výrazné ztráty na zisku. Je možné požadovat od státu náhradu škody za ušlý zisk? Anebo náhradu škody za vynaložené náklady?
25.03.
|
Redakce
Venku je čím dál větší teplo a za okny už nějakou dobu můžeme pozorovat první krůčky jara. V sobotu byl navíc první jarní den. Kdy nás tedy čeká změna času a kam posuneme ručičku na hodinách?
24.03.
|
Lucie Mečířová
Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do karantény?
23.03.
|
Redakce
Má vyhlášení nouzového stavu nějaký vliv na tresty a sankce za trestné činy? Bude se nějakým způsobem měnit jejich postihování?
20.03.
|
Redakce
Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout „přiměřená a cílená opatření“, aby podpořila hospodářství postižené šířením nového typu koronaviru. V pondělí to uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová, informovala agentura AP.
20.03.
|
Lucie Mečířová
Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu koronaviru na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.
19.03.
|
Lucie Mečířová
Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to ale s uzavřením hranic a zákazem vycestování?
18.03.
|
Lucie Mečířová
Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící inkontinencí.
17.03.
|
Tisková zpráva
17. března 2020 - Skupina CPI Property Group a její dceřiná společnost CPI Hotels dnes vládě ČR nabídly kompletní kapacity svých 14 hotelů pro případné zajištění péče o nemocné. Reagují tak na zátěž, kterou momentálně prochází české nemocnice v souvislosti s šířením koronaviru.
17.03.
|
Lucie Mečířová
Vláda v neděli zavedla celostátní karanténu, která spočívá v omezení volného pohybu osob. Co bychom měli dodržovat a brát na vědomí?
16.03.
|
Michal Bureš
České zdravotnictví i přes nedostatečný objem financí nadále patří do výkladní skříně českého státu a měli bychom být na něj pyšní. Mladí lékaři ovšem odchází do zahraničí. Kam a proč odchází? Jaký je průměrný plat doktora a sestry u nás? Odkud přichází do Česka zdravotníci?
14.03.
|
Redakce
Jaký má koronovirus vlil na aktuální situaci na světových trzích? Došlo ke zvýšení anebo naopak k propadům? Komentář k šíření koronaviru v Evropě připravil Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
13.03.
|
Redakce
Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí reflektovat náš finanční plán. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.
13.03.
|
Redakce
Telecí plecko, Řecko i Německo, prostě všecko, veršuje ve své písni Jaromír Nohavica o tom, co všechno zdražuje. Šestnáct let starý text by bylo možné v současné době slušně parafrázovat, zdražování je totiž opět palčivě skloňované téma.
10.03.
|
Michal Bureš
Od středy 11. 3. 2020 budou zavřeny školy. Od pátečního rána vláda zakazuje veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Od sobotních 6:00 budou zavřené i některé obchody. Čeho všeho se zákaz týká?
06.03.
|
Redakce
Od loňského července, kdy Asociace Libra v čele se sociální sítí Facebook ohlásila projekt vlastní digitální měny, se o libře ve veřejném diskurzu téměř přestalo mluvit. Pozornost vzbuzují hlavně zprávy, že konsorcium, které mělo projekt spravovat, opouštějí další členové, nedávno platební společnosti MasterCard, Visa či PayPal, naposledy i telefonní operátor Vodafone kvůli netransparentnosti sociální sítě při přípravě projektu.
03.03.
|
Michal Bureš
České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?
24.02.
|
Michal Bureš
Na konci února se na Slovensku uskuteční parlamentní volby. Jak a kdy volit? A jak mohou volit občané Slovenska žijící v Česku?
20.02.
|
Michal Bureš
Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?
19.02.
|
Martin Ježek
Situace, která je i není příjemná: máme peníze, ale bez investic je čas znehodnocuje. Jenže my sami nemáme čas se finančním investicím věnovat. Existuje jednoduché řešení, své služby nabízí mnoho finančních poradců, stačí si nějakého najít na webu. Ale i tato mince má dvě strany, poradců je dost, ale těch dobrých zase tolik není.
04.02.
|
Lucie Mečířová
Před koncem roku si řada lidí dala předsevzetí a mnoho z nich se pak určitě týkalo zdravého životního stylu. Začít musíte u sebe, na něco vám však může přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Na co přesně?
31.01.
|
Martin Ježek
Brněnské Centrum pro výzkum toxinů pro životní prostředí (RECETOX) získalo téměř miliardu korun převážně z evropských zdrojů. Peníze půjdou do výzkumu faktorů, které mohou za rostoucí počet chronických nemocí, ale i alergií nebo poruch chování dětí.
28.01.
|
Michal Bureš
Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2020 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky?
09.01.
|
Martin Ježek
V Česku, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemí a Španělsku se rozjíždí projekt, který bude zkoumat, nakolik jsou lidé vystaveni pesticidům. U nás studii garantují odborníci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pokud se chcete studie zúčastnit a nechat si změřit hladiny pesticidů v těle, můžete se také přihlásit.
09.01.
|
Redakce
Zatímco vklady klientů v bankách (běžné účty, spořicí účty a termínované vklady) nedokázaly svými výnosy zhruba tříprocentní inflaci loni porazit, investice do akciových fondů přinesly často i dvouciferné zhodnocení. Vyplývá to z ankety mezi analytiky.
07.01.
|
Redakce
České podnikatele čeká příští rok řada změn, které jim pomohou, řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Legislativa se bude měnit jen dvakrát ročně, administrativu sníží zavedení online formulářů, uvedl. Za důležité označil i rozšíření elektronické evidence tržeb (EET). Podle Hospodářské komory ale chybí v plánech bezplatné zpřístupnění takzvaného Právního elektronického systému (PES) pro všechny podnikatele.
06.01.
|
Martin Ježek
Když se vydáte autem v noci na cesty, zjistíte, že nejen města a městečka, ale také už vesnice doslova září nocí. Čím je možné se pochlubit, to je osvětleno. O svátcích k tomu ještě přibývají nazdobené vánoční stromky a další světlené ozdoby. Je to sice docela hezké, ale na druhé straně je kvůli nočnímu osvětlení mnoho dalších věcí v úplné tmě. Podle vědců to není přirozené, a nedělá to dobře zdraví lidí ani zvířat.
06.01.
|
Redakce
Elektronická faktura umožňuje přímý import položek daňového dokladu do účetního systému. Výhodou je časová úspora i omezení chybovosti při ručním přepisování faktur. Přesto je e-fakturace mezi českými firmami zatím využívána velmi málo, podle Ministerstva financí jen v necelých 4 % případů.
03.01.
|
Redakce
Povolování staveb zřejmě bude možné i v elektronické formě. Sněmovna dnes schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
30.12.
|
Redakce
Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny se od 1. ledna 2020 rozšíří na dalších 868 kilometrů silnic I. třídy. Nově bude podléhat zpoplatnění například silnice I/20 mezi Plzní a Českými Budějovicemi, dále I/3 od Benešova směrem na Tábor, silnice I/35 z Hradce Králové směrem na Olomouc a také I/43 ze Svitav do Brna. Konkrétní úseky najdete v tabulce.
30.12.
|
Michal Bureš
Čeští hokejisté zažívají období bez medaile, ale začíná se blýskat na lepší časy? Budou hokejisté z NHL na olympiádě? A jak bude vypadat Světový pohár a kdy by měl být?
21.12.
|
Redakce
Čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností, vláda dnes schválila. Legislativa by měla platit od počátku roku 2021. Zákony ale mají kritiky, například ekologové nesouhlasí s odložením konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030.
14.12.
|
Redakce
Mám kamaráda, který je velkým fanouškem kryptoměn. Před lety začal nakupovat bitcoin a poté pokračoval nákupem dalších kryptoměn. Hodně riskuje a kupuje mince nových, začínajících měn či tokenů. Před rokem a půl nakoupil kryptoměnu s názvem Railblocks za 2000 dolarů. Za 6 měsíců měla jeho investice hodnotu 1,3 milionu amerických dolarů. Pár dnů poté mu někdo všechny peníze ukradl.
04.12.
|
Michal Bureš
Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
28.11.
|
Martin Ježek
Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou zákonitě jiné než u generací předchozích. Například preferují své požadavky, a to třeba i na úkor výdělku.
20.11.
|
Lucie Mečířová
Kdo všechno musí v Brně, ale i zbytku ČR platit poplatek za komunální odpad? V roce 2020 nastávají v systému změny. Koho se budou týkat?
14.11.
|
Michal Bureš
Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
14.11.
|
Lucie Mečířová
Za několik týdnů jsou tu Vánoce. Jak budou mít děti školní prázdniny? A nakoupíte o svátcích v obchodech, nebo budou zavřené? A na co máte nárok, pokud budete pracovat ve svátek?
12.11.
|
Michal Bureš
Od 1. ledna 2020 čekají rodiče změny v pobírání rodičovského příspěvku. Uvádíme 8 čísel, které vám ukážou, jaké změny se čekají u rodičovského příspěvku a koho se dotknou.
05.11.
|
Redakce
Vánoce jsou tady už za necelé dva měsícel. Někdo se těší na salát, někdo na cukroví a někdo na dárky. Je nejvyšší čas prostě začít nakupovat na Vánoce. Pamatují na to i obchody, takže už příští měsíc se můžete těšit na dny dopravy zdarma a na Black Friday.
Zobrazit všechny články